Neustálé vysedávání za počítačem, každý den strávený v práci, prakticky žádná pracovní doba a takřka žádný osobní život. I tak lze specifikovat workoholismus, který v poslední době postihuje nejednoho Čecha. Podle statistik se mezi námi nachází tolik workoholiků, že by nám zabralo hodně dlouhou dobu, kdybychom se je snažili spočítat. Češi zkrátka žijí prací a žijí pro svoji práci, což opravdu může nejednoho z nás zabít. S workoholismem jde totiž ruku v ruce chronický stres, neustálé vyčerpání, minimum spánku a také minimum pohybu. To posléze vede k nespočetně mnoho zdravotním problémům, kterým bychom se nejraději vyhnuli.
Jak jsme zmínili, workoholiků v naší republice ubývá, což znamená, že přibývá těch, kteří mají problém po zdravotní stránce. Workoholismus sice možná přináší jisté uspokojení po stránce finanční, na druhou stranu ruinuje naše zdraví, což samozřejmě není nic dobrého. Bojujte proto s tímto špatným návykem, který sice zvyšuje formu pracovitosti, ale který zároveň ničí vaše zdraví.
Stres trvale snižuje naši imunitu
S workoholismem jde ruku v ruce stres. Mnoho lidí může namítat, že stres je naprosto běžná věc, která nás provází nejen při práci. Ano, je pravdou, že stres je přirozenou odpovědí organismu na zátěžovou situaci nebo na ohrožení. Pokud je krátkodobý, je to v pořádku. Pakliže je však stres chronický čili dlouhodobý, je problém na světě. Chronický stres je jedním z poznávacích znamení workoholismu, který vede k trvalému snížení imunitního systému. Zároveň dokáže chronický čili dlouhotrvající stres zvýšit hladinu cukru v krvi, tudíž se výrazně zvyšuje riziko onemocnění diabetem.
Nedostatek spánku způsobuje autoimunitní onemocnění
Taktéž bylo zmíněno, že jde ruku v ruce s workoholismem i nedostatek spánku či vyčerpání. Ti, kteří neustále pracují, se domnívají, že není čas ztrácet čas spánkem, a tak mu nevěnují prakticky žádnou pozornost. Jenže nedostatek spánku vede taktéž ke snížené imunitě a způsobuje autoimunitní onemocnění.