4.6 C
Alba Iulia
Čtvrtek, 9 července, 2020
  • Finance

Vybíráme pro vás

Unikátní hologramová technologie HYPERVSN v ČR!

Také se vám při sledování vědeckofantastických filmů odehrávajících se v blízké i vzdálené budoucnosti líbily scény, ve...

Privátní wellness není jen luxusu, ale o místu relaxu

Neplánujete v létě nikam vyrazit? Říkáte si, že to ještě není úplně bezpečné? Tak raději zůstaňte doma,...

Windows 10 přichází s novinkami. Reaguje například na notifikace

Aplikaci Váš telefon možná znáte. Znají ji především jedinci, kteří mají mobilní telefon s operačním systémem Windows...

Největší propad za posledních deset let loni zaznamenal česky hypoteční trh. Přestože průměrná hodnota hypoték od začátku roku vyskočila zhruba o 300 000 korun, jejich celkový objem spadl oproti roku 2018 o 17 %. Říkají to alespoň první odhady výsledků za loňský rok.

I když přesná čísla za prosinec 2019 ještě neznáme, podle generálního ředitele Hypoteční banky Jiřího Feixe objem nových hypoték na trhu loni spadl o 37 miliard korun. Meziročně klesl z 218 na přibližně 181 miliard korun.

„Podobný vývoj jsme očekávali, zaznamenaný pokles ale naše očekávání předčil. Na začátku roku jsme odhadovali výsledek trhu na úrovni 200 miliard korun ročně v celkovém objemu prodaných hypoték. Poslední čísla ale ukazují, že trh dosáhl hodnoty 181 miliard. Meziročně se bavíme o téměř pětinovém poklesu,” uvedl Feix.

Méně si lidé půjčili naposledy v roce 2014

Pokud se odhady potvrdí, bude to největší propad v minulé dekádě. A nejslabší rok za posledních 5 let.

Samotný pokles přitom odborníky nepřekvapil. „Banky s ním počítaly už od podzimu 2018, kdy Česká národní banka zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. V té době také prudce vyskočila poptávka po nových úvěrech. Lidé se totiž snažili hypotéku získat dřív, než se jich změny dotknou. Už v prosinci 2018 ale zájem výrazně klesl. A loni se to projevilo naplno,” popsal situaci hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Podle zmíněných pokynů centrální banky nesmí celkové zadlužení žadatele překročit devítinásobek jeho čistých ročních příjmů. A měsíční splátky všech dluhů smí být nanejvýš 45 % z jeho čistého měsíčního příjmu.

Do obou údajů se přitom počítají nejen hypotéky, ale i veškeré další půjčky.

„Už dřív centrální banka omezila maximální výši půjček na bydlení také v návaznosti na hodnotu nemovitosti. Poskytovatelé proto přestali nabízet 100% hypotéky. Aktuálně smí být většina hypotečních úvěrů nanejvýš v hodnotě 80 % z ceny nemovitosti a pouze malá část půjček smí tento limit překročit,” upozornil Silný.

Úrok spadl o téměř 0,7 procentního bodu

Přestože banky s poklesem zájmu o hypotéky počítaly, propad o téměř 20 % je zaskočil. V druhé polovině loňského roku proto zintenzivnily boj o klienty. A výrazně snížily úrokovou sazbu.

„Průměrný úrok sice padal už od začátku roku, největší tempo ale nabral právě ve druhém pololetí. Zatímco za první půlrok klesl „pouze” o 0,24 procentního bodu, v následujících pěti měsících se snížil hned o 0,41 procentního bodu. Od začátku roku do konce listopadu tak průměrná úroková sazba spadla ze 3 % na 2,35 %,” poznamenal Silný.

Úplně nejrychleji hypotéky zlevňovaly v září a v říjnu. Za tyto dva měsíce klesla průměrná sazba o 0,25 procentního bodu – tedy víc než za celý první půlrok. A přestože v listopadu propad výrazně zpomalil, byl výsledný úrok stále nejnižší za posledních 22 měsíců.

Oživení trhu přinesl až podzim

Právě díky výraznému snižování úrokových sazeb se bankám na podzim podařilo zájem o hypotéky alespoň částečně oživit. Průměrná hodnota půjček na bydlení tak stoupla až na 2,5 milionu korun a vyrostl také celkový objem těchto úvěrů.

Jen v říjnu si lidé na nové bydlení půjčili téměř 17 miliard korun a v listopadu dokonce víc než 18 miliard. Podle těchto ukazatelů byly oba měsíce nejsilnější za rok 2019.

Banky čekají, že letos zájem poroste

Jak se trh vyvine letos, je zatím otázkou. Zástupci bank však počítají s růstem objemu hypoték, a to až k hranici 200 miliard korun.

Změnit to může další zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, o kterém uvažuje centrální banka. Spolu s pokračujícím zdražováním nemovitostí by to výrazně snížilo dostupnost vlastního bydlení.

Loni přitom ceny domů a bytů stouply zhruba o 8 %. A nahoru půjdou i letos – i když zřejmě o něco pomaleji.

Vývoj úroků: záleží na situaci ve světě

Stejně tak není zcela jasné, jakým směrem se pohnou úrokové sazby hypoték. Ještě koncem minulého roku začaly některé banky zdražovat a analytici předpokládali, že mírné zvyšování bude pokračovat i letos. Aktuálně ale situace tak jednoznačná není.

„Úrokové sazby hypoték určuje řada faktorů. Kromě konkurenčního boje poskytovatelů a sazeb České národní banky je to zejména mezinárodní situace. Právě ta ovlivňuje úrokové sazby na světových mezibankovních trzích. Tedy takové, za které si banky vzájemně půjčují. Zatímco koncem minulého roku tyto sazby rostly, současné napětí na blízkém východě může vést k jejich opětovnému snížení,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Proto je důležité před podáním žádosti o hypotéku důkladně zkontrolovat aktuální nabídky. Ideálním pomocníkem je v tomto směru hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní plánované parametry úvěru a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnějších nabídek.Obvykle tak objevíte výhodnější hypotéku, než jakou vám nabídnou bankéři na pobočkách bank.

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

Unikátní hologramová technologie HYPERVSN v ČR!

Také se vám při sledování vědeckofantastických filmů odehrávajících se v blízké i vzdálené budoucnosti líbily scény, ve...
- Advertisement -

Privátní wellness není jen luxusu, ale o místu relaxu

Neplánujete v létě nikam vyrazit? Říkáte si, že to ještě není úplně bezpečné? Tak raději zůstaňte doma, kde je přece jen nejlíp!...

Windows 10 přichází s novinkami. Reaguje například na notifikace

Aplikaci Váš telefon možná znáte. Znají ji především jedinci, kteří mají mobilní telefon s operačním systémem Windows a kteří skrze mobilní aplikaci...

MAKRO podporuje české podnikání s kampaní Probuďme ekonomiku

Společnost MAKRO Cash & Carry ČR se spojila se svými obchodními partnery a zahajuje iniciativu na oživení českých podniků, které přišly o...

Co dělat, když si zabouchnete dveře? Zámečník radí!

Tahle nepříjemná věc se může stát opravdu každému a je jedno, jestli zrovna vycházíte připraveni na pracovní schůzku nebo rychle vybíháte se...

More Articles Like This

- Komerční sdělení -