Rybářské pruty a náčiní: jakým způsobem se ošetřují

0
1237

Opotřebování každého materiálu u různých výrobků se bohužel nevyhýbá ani náčiní, kam patří rybářské pruty, podběráky, oblečení a boty, háčky a karabinky. Průběžným ošetřováním veškerých rybářských potřeb můžeme stárnutí a únavu materiálů oddálit, někdy i zvrátit.

Jak se dají ošetřovat rybářské pruty

Průběžné kontrolování se nevyhne i málo používaným prutům. Důležitou součástí, které věnujeme pozornost, jsou spojky. Deformované kovové spojky na prutech sice jde srovnat, ale nelze to opakovat stále dokola. U násuvných spojek dbáme na čistotu spojů, kde se může usazovat písek především při častém otáčení dílů. Nezapomeňte na to také u teleskopických prutů, u nichž se vnitřní části spoje čistí hůře.

Dále si všímáme toho, zda nejsou rybářské pruty poškrábané či prasklé. Hlubší rýhy se následně projeví při větší námaze i záběru a pruty prasknou. Zásah u rýh a škrábanců provedeme převinutím a přelakováním. Vyměníme poškozená očka, jež můžou zničit vlasec nebo šňůru. Uvolněné nožky oček lze převázat a ovinout po předchozím odstranění zničeného ovinu. Teleskopické pruty raději svěříme odborníkům. Pozornost věnujeme i rukojeti, o niž systematicky pečujeme, neboť oprava do původního stavu by se nám nemohla zdařit. Podběráky vždy před použitím namočíme a usušíme. Poškozené pletení síťky můžeme vyspravit. Všímáme si i vezírek a síťky čeřenu.

Nezapomínejte ani údržbu brodicích bot a kalhot. Po použití je vždy důkladně usušte, nikdy však na prudkém slunci nebo u kamen. Kontrolujte si místa, kudy vám případně prosakuje voda, místa si ihned označte a doma po vysušení zalepte. Gumové brodicí boty snesou lepení s pomocí sady na lepení duší. Při průsaku švů používáme pružná vodovzdorná lepidla. Stejnou pozornost si zaslouží vesty a bundy.

- Reklama -