Povinnosti začínajícího podnikatele

0
830

Začátky podnikání nejsou nijak lehké. Je třeba si dát pozor na spoustu povinností, aby se člověk nedostal do problémů se zákony a státními úřady. Jaké povinnosti má začínající podnikatel?

Pokud chce člověk začít podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná, neobejde se to bez kolotoče administrativy a obcházení úřadů. Na co se musí připravit? A na jaké úřady nezapomenout? 

Základní předpoklady začínajícího podnikatele

Podnikat může jedině ten, kdo:

  • je plně svéprávný,
  • má bydliště na území ČR,
  • nemá daňové nedoplatky u finančního úřadu, na sociální a zdravotní pojištění,
  • je bezúhonný,
  • splňuje kvalifikační požadavky kladené na daný druh živnosti

Bezúhonnost se prokazuje výpisem z rejstříku trestů, avšak úřad si ho obstará sám. Stačí tedy na úřad vyrazit s občankou.

Živnostenský úřad

Kdo splňuje shora uvedené podmínky, musí začít na živnostenském úřadě. Živnostník může volit mezi čtyřmi druhy živností, a to řemeslnou, volnou, koncesovanou a vázanou.

Někteří podnikatelé ovšem podnikají na základě jiného zákona než živnostenského. Jedná se třeba o advokáty, notáře nebo lékaře. 

Zahájení podnikání lze ohlásit na jakémkoliv živnostenském úřadě bez ohledu na trvalé bydliště osoby. Pokud má někdo datovou schránku nebo uznávaný elektronický podpis, může o zápis požádat i elektronicky prostřednictvím tzv. Jednotného registračního formuláře

Jeho výhodou je, že slouží zároveň i k registraci u Správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Při založení některých živností je ovšem nutné doložit požadovanou odbornou způsobilost – vzdělání, praxi nebo jejich kombinaci.

Na živnostenském úřadě je třeba doložit doklad prokazující důvod pro užívání prostor, do nichž podnikatel umístil své sídlo, pokud se toto místo liší od bydliště podnikatele.

Správní poplatek za založení živnosti je 1000 Kč. Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku ve lhůtě 5 pracovních dnů.

Finanční úřad

Do 15 dnů ode dne, ve kterém podnikatel začal vykonávat svou činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti, nebo přijal příjem ze samostatné činnosti, je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně.

Místní příslušnost finančního úřadu se řídí trvalým bydlištěm fyzické osoby. 

S finančním úřadem si není dobré zahrávat, proto by měl každý podnikatel vědět, jak vést daňovou evidenci. Není potřeba hned kupovat drahé účetní softwary. Je-li OSVČ bez zaměstnanců, zvládne si sám dělat daňovou evidenci zdarma a bez pořizování účetních programů.

Správa sociálního zabezpečení

Osoba samostatně výdělečně činná je povinna se zaregistrovat u Správy sociálního zabezpečení a každý měsíc platit sociální pojištění formou záloh.

Při registraci obdrží variabilní symbol a pokyny pro zálohové platby sociálního zabezpečení. Registraci se nutné provést do 8 dnů od zahájení činnosti, a to osobně na úřadě nebo pomocí jednotného registračního formuláře.

Zdravotní pojišťovna 

Každý podnikatel rovněž musí odvádět zálohy na zdravotní pojištění, proto se musí přihlásit ke zdravotnímu pojištění, a to do 8 kalendářních dnů od zahájení činnosti. 

Výše záloh je v prvním roce podnikání paušální, v dalších letech se zálohy stanoví na základě předloženého přehledu o příjmech a výdajích za uplynulé období. 

Ostatní daně 

Daň z příjmu nemusí být jedinou daní, kterou je OSVČ povinna platit. Kdo je plátcem DPH, musí vést evidenci podle zákona o DPH. Lepší je využít služeb účetní, která vše potřebné zajistí. 

Pokud podnikatel využívá ke své výdělečné činnosti vozidlo, bude se muset přihlásit také k silniční dani. Nebo pokud vlastní nemovitost, pak k dani z nemovitostí.

- Reklama -