Kam investovat peníze, aby je inflace nesežrala?

0
1367

Češi naučili šetřit a je to znát na celkovém objemu vkladů, které si našinci drží na bankovních účtech. Dělá to téměř tři biliony, ale každým dnem z nich trochu ukrajuje inflace. Nechat peníze ladem se momentálně vůbec nevyplácí a jedinou možnou ochranou před oslabením jejich reálné hodnoty je rozumná investice. Jenomže do čeho?

Na otázku, kam investovat peníze, se nabízí spousta odpovědí a sami musíte posoudit, která je pro vás ta správná.

Investujte jen tolik, kolik můžete postrádat

Dávat peníze stranou se vyplácí. Ale o jakou částku by se mělo jednat, abychom měli důvod k radosti? Přirozeně záleží na finanční situaci každého z nás. Určitě nemá smysl ukrajovat z rodinného rozpočtu více, než kolik je schopen unést.

Začněte tím, že si správně definujete investiční cíle, tedy především svá očekávání (např. renta x tisíc korun v horizontu 20-30 let apod.). Podle nich následně zvolíte správnou investiční strategii. Udělat to obráceně, tedy nejdříve vybrat způsob investování, a až poté přemýšlet o cíli, je nesmysl. Když se chystáte na výlet, také si obvykle určíte cíl cesty dříve než způsob dopravy.

Konzervativci mají rádi stavební spoření

Zřejmě nejkonzervativnější a v současné době krajně neefektivní ochranou finančních prostředků, je spořící účet. Volí je lidé, kteří vyžadují vyšší míru zhodnocení než a běžném bankovním účtu a současně chtějí se svými penězi dle potřeby disponovat (což např. u termínovaného vkladu možné není).

V řadách konzervativních klientů je stále oblíbené také stavební spoření. Popularitu si vysloužilo díky státní podpoře ve výši 2000 Kč ročně na jednoho účastníka a garantované úrokové sazby. Nevýhodou je poměrně dlouhý časový horizont (6 let), po který sou vložené peníze vázány. Dále pak poplatek za uzavření, jemuž se lze vyhnout např. v rámci pravidelných akčních nabídek.

Mezi konzervativní produkty patří také penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. V obou případech se jedná o dlouhodobé produkty, jejichž cílem je vytvoření přiměřeného finančního polštáře na důchod.

Investování do akcií, dluhopisů a podílových fondů snoubí atraktivnější výnos s větším rizikem

Pro investory, kteří považují výše zmíněné produkty za příliš konzervativní, a rádi by své finanční prostředky zhodnotili více, ovšem s velmi nízkým rizikem, jsou dobrou volbou podílové fondy. Tvoří je především cenné papíry, o jejichž nákup a prodej se starají kvalifikovaní správci (investiční společnosti). Nízká míra rizika je dána diverzitou portfolia. V praxi samozřejmě záleží na zkušenostech manažera, který má správu fondu na starosti. Investor musí počítat s tím, že peníze nejsou ze zákona pojištěny – a že zhodnocení je přímo úměrné rizikovosti.

Mnohem rizikovější, avšak s potenciálem vysokého zhodnocení, jsou akcie. Můžete je nakupovat sami pomocí některé z mnoha dostupných investičních platforem (např. na RoboMarkets.cz, kde je více než 12 tis. akcií).

Investování do akcií nabývá v Česku na oblibě a věnuje se mu stále více lidí. V poslední době jsou největším „tahákem“ cenné papíry technologických firem, jejichž vzestup významně urychlila pandemie koronaviru, ale také zájem o kryptoměny.

V souvislosti s akciemi se nabízí několik základních investičních strategií. Začínající investor si musí rozmyslet, jestli je pro něj zajímavější výnos z dividend akcií (především) stabilních velkých společností, které však nemají tak vysoký růstový potenciál – anebo nákup podhodnocených akcií, jejichž hodnota může výrazně vzrůst. Tento způsob investování je samozřejmě rizikovější.

Resumé? Investování je cesta, jak zamezit dramatickému znehodnocení úspor. Jakým směrem se vydáte, záleží na vaší povaze a ochotě riskovat.

- Reklama -