Nostrifikace diplomu z pohledu cizince

0
1537

Nostrifikace vzdělání je pro cizince důležitá z pohledu dalšího vzdělávání, ale i kvůli budoucímu pracovnímu uplatnění. Co obnáší nostrifikace diplomu?

K čemu slouží nostrifikace diplomu ze zahraničí

Pod pojmem nostrifikace rozumíme, zjednodušeně řečeno, uznání zahraničního vzdělání tak, že je rovnocenné se vzděláním získaným v ČR. Výjimky, na které se nutnost nostrifikace nevztahuje, deklarují mezinárodní smlouvy.

Nostrifikace bakalářských a magisterských diplomů v Česku provádějí přímo veřejné školy. Soukromým vysokým školám však, pozor, tato pravomoc nebyla udělena.

Cizincům může uznání vzdělávání posloužit zejména jako doklad získané kvalifikace, ale i v případě, že v ČR chtějí dále studovat. V některých případech může být nostrifikace vzdělání důležitá i pro podnikání, pakliže se žadatel chystá vykonávat tzv. regulovanou živnost.

Jak probíhá nostrifikace diplomů

Žadatel si proto v praxi musí vybrat nejprve vhodnou vysokou školu. Ta by měla, zjednodušeně řečeno, nabízet obdobný obor, jako je ten, který uchazeč již studoval v zahraničí.

Důležité je, abyste měli v dokladech uvedenou hodinovou dotaci jednotlivých předmětů. Uchazeči ze zemí bývalého Sovětského svazu však tuto informaci často zaznamenanou nemají. Pak je nutné se obrátit na domovskou univerzitu a nechat si potřebné údaje doplnit.

Pokud například při uznávání diplomu z Ukrajiny uchazeč zjistí, že se jeho vzdělání liší pouze částečně, může mu být nařízena tzv. nostrifikační zkouška. Tou se ověří, zda znalosti a dovednosti deklarovanému vzdělání odpovídají či nikoli. Zkouška běžně probíhá v českém jazyce, nicméně žadatel má nárok na tlumočníka.

Co je potřeba k ověření vzdělání?

S sebou by si měl uchazeč vzít tyto dokumenty:

  • úředně ověřenou kopii diplomu nebo originál
  • úředně ověřenou kopii dodatku k diplomu
  • na vyžádání překlad dokumentů do češtiny
  • na vyžádání i doplňující informace o tom, že studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělávání, nebo informace o konkrétní náplni vysokoškolského studia
  • vyplněnou a podepsanou žádost
  • doklad o úhradě poplatku

V souladu se zákonem o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů byl pro žadatele zaveden poplatek ve výši 3 000 Kč.

Co dělat, pokud nostrifikace nebyla uznána

Česká škola má na posouzení žádosti 60 dnů. Pokud žádost není uznána, má žadatel možnost přeposlat svou žádost do jiné školy, která zaměřením bude lépe odpovídat jeho získanému vzdělání. S tímto úkonem pomůže již původní vysoká škola.

Žadatel má také možnost se proti zamítavému stanovisku odvolat, a to v okamžiku, kdy rozhodnutí o zamítnutí žádosti nabylo právní moci, což znamená po 15 dnech od jeho doručení. Odvolání se podává na Ministerstvo školství České republiky.

- Reklama -