4.6 C
Alba Iulia
Čtvrtek, 2 dubna, 2020
  • Služby

Vybíráme pro vás

I na fotovoltaiku můžete získat dotaci

V posledních letech roste zájem o solární panely čili o takzvanou fotovoltaickou elektrárnu, kterou si umísíte na...

Workoholismem trpí řada Čechů. Ničí si tím však své zdraví

Neustálé vysedávání za počítačem, každý den strávený v práci, prakticky žádná pracovní doba a takřka žádný osobní...

Jak si vybrat ideální maso na steak?

Kdo by nemiloval steak! Dopřát si jednou za čas dokonale připravený steak v luxusní restauraci v Ostravě,...

Nákup nového mobilního telefonu může být pro někoho zcela běžnou každoroční činností, pro jiného náročným procesem, který se opakuje párkrát za dekádu. Máte možnost jednoduše zajít do nejbližšího obchodu s elektronikou a sáhnout po prvním mobilu, který vám padne do oka. Mnohem pravděpodobněji si však budete chtít svého příštího mobilního společníka pečlivě vybrat, tak aby padl jako dobře ušité sako. Existuje několik dobrých rad, na co si při koupi nového mobilního telefonu dát pozor. Obezřetnost se totiž vyplatí především ve chvíli, kdy zahrnete do svého hledáčku větší i menší obchody.

V prvé řadě si položte otázku, zda si chcete pořídit zcela nový mobilní telefon, tedy tzv. horkou novinku. Zbrusu nové kousky, které sotva dorazily na český trh, mívají zpravidla nadsazenou cenu a aktuálně je zcela nepodstatné, o jakou značku se jedná. Vždy platí, že po několika měsících cena klesne, mnohdy i o několik tisíc korun. Záleží tak, v jakých cenových relacích svůj budoucí mobilní telefon vybíráte. Obecně můžeme říci, že za výhodný nákup lze považovat rok starý typ mobilního telefonu, který právě dostal svého následovníka a výrobce se rozhodl, že starší, avšak v zásadě nijak zastaralý typ zlevní a doprodá.

Mobilní telefon Xiaomi Redmi NOTE 7

Pokud jste si již vybrali váš nový telefon, přichází čas se porozhlédnout, kde jej koupíte. Důležitá je totiž také správná distribuce. Na českém trhu zpravidla narazíte na dvě možnosti. Tou první je klasická česká distribuce, druhou pak evropská. Naše členství v Evropské unii nabádá k tomu, že je to v podstatě jedno, nicméně není to pravda. U české distribuce máte možnost telefon reklamovat přímo u výrobce. Evropská distribuce toto zaručovat může, ale nemusí. V daný moment byste byli rázem omezeni reklamací pouze u konkrétního obchodníka, což s sebou u některých malých či málo ověřených obchodů může přinášet jistá rizika. Hovoříme například o neuznaných reklamacích či zbytečných průtazích ve vyřizování vaší reklamace.

Kromě správné distribuce je důležitá také patřičná homologace. Na tu si dejte pozor obzvláště v případě, že byste nakupovali ze zahraničí, především pak z Číny. Správně homologované zařízení pro český trh na sobě musí nést logo CE (Conformité Européene). Najít jej musíte přímo na telefonu i na prodejním balení. Na nehomologovaných přístrojích však také můžete objevit zkratku CE, která ale znamená China Export. Jde o záměrné klamání spotřebitele, které máte naštěstí možnost prokouknout. Oficiální logo CE má písmena dál od sebe a při protažení písmene C do kružnice se dotkne jeho obvodová hrana vnější hrany písmena E. U čínského loga CE se při stejné snaze obě písmena z části překryjí.

porovnání loga homologace CE s jeho čínskou napodobeninou

Zmínili jsme i nákup v zahraničí, který s sebou může přinášet taktéž další nepříjemnosti. Smířeni často musíte být s kratší zárukou, obvykle rok oproti typickým dvěma v České republice. V případě nákupu například z USA je nutné dávat pozor na případnou blokaci telefonu tamními operátory. S takovým kouskem byste v našich sítích bohužel nepochodili. Nákup ze zahraničí rovněž znamená připočtení DPH k avizované ceně, naopak clo se na mobilní telefony nevztahuje. U nákupů z čínských obchodů je nutné dbát zvýšené opatrnosti před plagiáty známých telefonů.

Prověřit je také nutné lokalizaci vyvoleného mobilního telefonu. Dnes již sice díky operačním systémům platí, že čeština takřka nechybí, ale stát se to stále může. Pakliže hodláte na telefonu aktivně, ale i jen občasně, využívat mobilní data, je nezbytné zkontrolovat podporované frekvence sítí LTE. Situace se v posledních letech výrazně zlepšila a v podstatě všechny nové mobily si se základními frekvencemi sítí LTE používaných na českém území poradí, ale pořád lze narazit na kousky, které mají jen některé frekvence. Pro nás jsou podstatné následující čtyři: 800 MHz, 1 800 MHz, 2 100 MHz a 2 600 MHz.

Mobilní telefon Samsung Galaxy A70

Z předchozích řádků je patrné, že i dnes se rozhodně vyplatí výběru nového mobilního telefonu věnovat alespoň krátký čas. Jednak můžete zjistit, že váš vyvolený telefon je zbytečně drahý, případně objevíte ještě lepší kousek u konkurence. Spoustu výše popsaných potíží lze zcela eliminovat, a to nákupem u ověřených obchodníků, ideálně dlouhodobě fungujících na českém trhu. Rozhodně se tak vyplatí pročítat uživatelské zkušenosti.

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

I na fotovoltaiku můžete získat dotaci

V posledních letech roste zájem o solární panely čili o takzvanou fotovoltaickou elektrárnu, kterou si umísíte na...
- Advertisement -

Workoholismem trpí řada Čechů. Ničí si tím však své zdraví

Neustálé vysedávání za počítačem, každý den strávený v práci, prakticky žádná pracovní doba a takřka žádný osobní život. I tak lze specifikovat...

Jak si vybrat ideální maso na steak?

Kdo by nemiloval steak! Dopřát si jednou za čas dokonale připravený steak v luxusní restauraci v Ostravě, to je gurmánský zážitek, který...

Typy fóliovníkov. Pestujte zeleninu skúsene

Patríte k záhradkárom? Potom iste viete, že sezóna zahradničení už začala. Záhrada sa začína prebúdzať zo svojho spánku, záhony sa začínajú pripravovať...

Česko je na tom bídně. Nejrychlejší internet má Jižní Korea

V dnešní době je připojení k internetu nezbytné. Poskytovatelé internetu proto modernizují a zlepšují kvalitu připojení. Na zahraniční velmoci to ale nestačí.

More Articles Like This

- Komerční sdělení -