4.1 C
Alba Iulia
Úterý, Únor 18, 2020
  • Byznys

Vybíráme pro vás

Botulotoxin na mimické vrásky

Čas se zastavit nedá, i když by toho člověk mnohdy chtěl dosáhnout. A u stáří pleti to platí...

Peněženky jsou nadčasovým módním doplňkem

Přestože v našem uspěchaném digitálním světě můžeme klidně zaplatit v obchodě i mobilním telefonem a kreditku strčit do kapsy u kalhot,...

Fotopasti na zvěř odhalí nevítanou čtyřnohou návštěvu

Žijete poblíž lesní cesty nebo mají vaši sousedé několik psů, kteří vám pravděpodobně v noci rádi navštěvují dvorek...

Domníváte se, že se svými finančními prostředky nakládáte optimálně? Jste si jisti volbou svého typu bankovního účtu? A víte, jaká je spojitost mezi slovy banka a bankrot? Bankovní účty nás totiž provází již od narození a máme pocit, že o nich již známe vše. Ale je tomu opravdu tak?

Historie bankovních účtů

Banky pro nás střeží peníze už po dobu mnoha staletí. Původně termín „banco“ označoval lavici, na kterou bankéři vykládali své peníze zhotovené z cenných ryzích kovů. Bankrot pak pochází od stejného slova, k němuž je ještě přidružen výraz „rotta“, který značí zlomený. Bankrot je tedy doslova zlomenou lavicí, ze které mince popadaly dolů, a ztratily se v nenávratnu. Nejstarší bankou, u které bylo možné si zřídit účet, se stala Banca Monte dei Paschi di Siena, založená roku 1472. Později vznikly další banky, a to v Hamburku roku 1590 ústav Berenberg Bank a roku 1668 švédský ústav Sveriges Riksbank.

V tehdejší době představovaly banky vzácnou instituci, dnes jsou již samozřejmou součástí naší civilizace, bez jejichž asistence si běžný život už nedovedeme představit. V naší době pak kromě tradičních bankovních domů vstupují stále aktivněji na finanční trh i nízkonákladové banky, které poskytují své služby velmi flexibilně a operativně. Na rozdíl od starých časů je lze kontaktovat zcela bezproblémově online.

Nízkonákladové banky se vyvíjí rapidně kupředu

Nízkonákladové banky, mezi které se řadí například Equa bank, Air Bank či mBank aj., jsou na jednu stranu velmi oblíbené, na druhou stranu však k nim existuje jistý odstup, a to především u osob starší generace. Výhodu těchto bank však nepopiratelně představuje fakt, že se dokázaly přizpůsobit současné situaci, kdy již klienti nejsou ochotni platit nadbytečné poplatky. Absenci poplatků pak předestírají jako svou konkurenční výhodu oproti tradičním bankovním domům, kterou i skutečně je. Další výhodu tvoří velmi flexibilní přístup vůči klientům, kterým nabízí možnost ovládat účet prostřednictvím internetového bankovnictví i prostřednictvím intuitivní mobilní aplikace. Stejně tak umožňuje samozřejmě i telefonické a online rozhovory a také komunikaci na sociálních sítích.

Nevýhodu pak představuje menší počet kamenných poboček, naštěstí však nemusí v mnoha případech k osobní návštěvě v bance vůbec dojít, protože se vše dojedná online. Rovněž jsou banky často ochotny vyslat na určenou adresu za klientem kurýra, který zajistí dovoz a odvoz originálů podepsaných dokumentů. Starší lidé, kteří nejsou zvyklí komunikovat online, jsou pak odkázáni na telefonický a osobní kontakt, do kterého se však řadí i služby tohoto osobního kurýra. Bohužel o informace a aktuality sdílené na webových stránkách a sociálních sítích přicházejí. Nepředstavuje to však zásadní informační bariéru, protože telefonicky i osobně předávané údaje jsou zcela rovnocenné, jen vyžadují vyšší vloženou energii ze strany klienta, který se o ně musí aktivněji přihlásit.

Typy bankovních účtů

Bankovní účty lze obecně dělit na účty vedené v tuzemské měně a na devizové účty vedené v měnách cizích. Dále se bankovní účty dělí dle svého účelu. Jedná se o běžný účet, který dobře funguje při operativní správě financí a rychlé manipulaci s nimi. Spořicí účet pak slouží k ukládání peněz a je již významná i výše jeho úrokové míry, která není u běžného účtu primárním kritériem pro výběr. Dalším typem je pak termínovaný vklad, na němž jsou uloženy finanční prostředky s významněji vyšším úročením. Dále se jedná o úvěrový účet, na kterém je evidován stav získaného úvěru. Další možností je pak i neúročený účet, který obvykle představuje notářská ústava.

Jaké jsou konkrétní možnosti výběru ideálního bankovního účtu?

Na tuto otázku neexistuje jedna odpověď, protože každému klientovi vyhovují jiné parametry, ale jako zajímavá varianta se jeví například osobní účet mKonto. Výhodou je jeho založení i vedení zdarma, stejně tak nejsou zpoplatněny ani výběry z bankomatů v Česku a v zahraničí od výše 1 500 Kč. Veškeré tuzemské příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasní platby a platby SIPO nejsou rovněž zatíženy poplatky. Zdarma je nabízena i možnost vkladu peněz v hotovosti prostřednictvím vkladových bankomatů, stejně tak jako rychlý převod mezi individuálními účty u téže bankovní instituce. K mKontu lze také zřídit další finanční produkty, kterými jsou až čtyři spořicí účty eMax, čtyři spořicí účty eMax Plus i mSpoření.

Rozhodnout o ideálním bankovním účtu je však nutné na základě osobních priorit a potřeb a nejlépe i s využitím služeb finančního poradce. Jedná se o odborníky ve svém oboru a vyplatí se vyslechnout jejich názor, rozhodnete se poté však sami podle svého úsudku.

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

Botulotoxin na mimické vrásky

Čas se zastavit nedá, i když by toho člověk mnohdy chtěl dosáhnout. A u stáří pleti to platí...
- Advertisement -

Peněženky jsou nadčasovým módním doplňkem

Přestože v našem uspěchaném digitálním světě můžeme klidně zaplatit v obchodě i mobilním telefonem a kreditku strčit do kapsy u kalhot, stále existuje mnoho důvodů, proč...

Fotopasti na zvěř odhalí nevítanou čtyřnohou návštěvu

Žijete poblíž lesní cesty nebo mají vaši sousedé několik psů, kteří vám pravděpodobně v noci rádi navštěvují dvorek nebo zahradu a dělají pořádnou...

Z 218 na 181 miliard korun. Objem nových hypoték loni klesl téměř o pětinu

Největší propad za posledních deset let loni zaznamenal česky hypoteční trh. Přestože průměrná hodnota hypoték od začátku roku vyskočila zhruba o 300 000 korun,...

David Rusňák i nadále zůstává v čele investiční skupiny DRFG

Investiční skupina DRFG byla založena v roce 2001 Davidem Rusňákem. Ten i po letošní změně akcionářské struktury zůstává i nadále akcionářem a...

More Articles Like This

- Komerční sdělení -