13.4 C
Alba Iulia
Úterý, Září 17, 2019
  • Zprávy

Vybíráme pro vás

Tenis jako důvod mnoha půjček. Vyjít může na desetitisíce ročně

Mít doma světovou tenisovou jedničku - to je sen mnoha rodičů, kteří své dítě dávají na hodiny...

Azbest jako dříve hojně používaný materiál. Dnes však škodí lidskému zdraví

Z čeho jsou postavené rodinné domy nebo podobné budovy? Z jakých materiálů jsou tvořeny zdi jednotlivých místností?...

LANXESS prodává svůj podnik pro výrobu chemikálií obsahujících chrom

Společnost LANXESS specializující se na chemické látky prodává svůj podnik pro chemikálie obsahující chrom společnosti Brother Enterprises, která...

Evidence pracovní doby zaměstnanců je povinná ze zákona, ale usnadňuje také počítání mezd a umožňuje zaměstnavateli mít absolutní přehled o docházce svých zaměstnanců. Docházkový systém prošel řadou změn – zdokonaloval se a nyní to vypadá, že zaběhnutý systém plně nahradí biometrie.

Co je biometrie?

Biometrie nebo biometrika je obor, který se zabývá vyhodnocováním a měřením. Biometrie využívá automatickou metodu autentizace – což je proces ověření identity objektu. Autentizace je založená na rozpoznávání jedinečných biologických charakteristik subjektu – živé osoby. Metoda vychází z toho, že některé biologické charakteristiky jsou pro každého živého jedince výjimečné a neměnitelné. Proto se začala využívat také k identifikaci osob. 

Autentizace se provádí nejčastěji pomocí otisku prstů, oční duhovky či podle obličeje, ale i podle hlasu. Počítač pak pro bezpečnostní systém vyhodnotí snímek pomocí složitého algoritmu a srovná ho s kódem v databázi.

Dnešní evidence docházky

Docházkový systém jednoznačně a spolehlivě identifikuje zaměstnance pomocí karty, čipu nebo biometrických údajů. Navíc výsledek o docházce se automaticky importuje do mzdového systému. Dříve se docházka složitě evidovala pomocí takzvaných „píchaček“, docházkových sešitů a knih. Ty nahradil postupně dokonalejší systém, který přečetl údaje o zaměstnanci z jeho osobního čárového kódu nebo údajů na magnetickém pásku. Čipy a karty samozřejmě fungují dodnes ještě ve většině podniků – ty modernější a nové tento systém ovšem plně nahrazují právě biometrickými údaji.

S biometrickými údaji opatrně

Podniky sice chtějí jít s dobou a protože tuší, že biometrické docházkové systémy pomalu budou nahrazovat ty současné, nechávají si je instalovat. Ovšem je důležité myslet na to, že takový biometrický údaj je údajem osobním, a tak je potřeba s ním i náležitě nakládat. Zaměstnanec musí dát ke zpracování takto citlivého údaje svůj výslovný souhlas – jinak by byl porušován zákon. 

Zpracování citlivých údajů v centrální databázi jde v pracovněprávních vztazích využívat jen ve výjimečných situacích. Zaměstnavatel tak například nemůže kontrolovat pohyb zaměstnance na pracovišti nad rámec evidence přítomnosti zaměstnance na pracovišti. 

Pohled do budoucnosti nám tak ukazuje, že ne každá novinka může práci a systém usnadňovat. Na druhou stranu s biometrickým docházkovým systémem se vám už nikdy nestane, že doma svůj čip nebo docházkovou kartu zapomenete. 

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

Tenis jako důvod mnoha půjček. Vyjít může na desetitisíce ročně

Mít doma světovou tenisovou jedničku - to je sen mnoha rodičů, kteří své dítě dávají na hodiny...
- Advertisement -

Azbest jako dříve hojně používaný materiál. Dnes však škodí lidskému zdraví

Z čeho jsou postavené rodinné domy nebo podobné budovy? Z jakých materiálů jsou tvořeny zdi jednotlivých místností? Málokdo ví či si uvědomuje,...

LANXESS prodává svůj podnik pro výrobu chemikálií obsahujících chrom

Společnost LANXESS specializující se na chemické látky prodává svůj podnik pro chemikálie obsahující chrom společnosti Brother Enterprises, která je předním čínským výrobcem chemikálií...

Pohodlná návštěva myčky se Superoperator CZ

Během léta mnozí z nás využívají auto nejen k cestám do práce, ale také na výlety a dovolené. To se projeví na...

5 tipů jak vybrat vysavač

Dříve nebo později přijde chvíle, kdy si potřebujeme koupit nový vysavač. Výkonného pomocníka do domácnosti, který se dokáže postarat o koberec, parkety,...

More Articles Like This

- Komerční sdělení -