Čeští vědci ukázali velikost území medvědice. Chodí zejména po Slovensku

0
15460

Jelikož jde teprve o mladé zvíře, očekává se, že prostor, ve kterém se medvědice bude pohybovat, se ještě rozšíří.
V horách na česko-slovenském pomezí se pohybuje medvědice Ema. Je objektem zájmu vědců z Mendelovy univerzity v Brně. Monitorují ji už tři měsíce díky telemetrickému obojku. Nasadili jí ho v dubnu.

Od té doby se pohybovala na území o rozloze přes 1300 km², primárně v lesním porostu. Univerzita dnes informovala, že je odtud až 93 procent údajů o poloze medvědice. Kromě lesů však preferuje i louky či zemědělské oblasti s přirozenou vegetací.

Neunikla lidské pozornosti
Jelikož ji v období medvědí říje fotopast zachytila ​​v doprovodu samce, není vyloučeno, že je březí (čekající mládě – pozn. Red.). Od té doby, co vědci pozorují Emu, stihla způsobit škody v několika nezajištěných včelích úlech. Od začátku června však podle vědců k žádné další škodě nepřišlo.

Medvědice Ema

Podle zoologa Martina dulu z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity musí šelma překonat při přesunech mezi jednotlivými pohořími (Vsetínské Beskydy, Jeforníky, Moravskoslezské Beskydy) hustě osídlené části hor. Občas tak neunikne ani pozornosti místních obyvatel.


Zdroj obrázků: LDF MENDELU

Zoolog přesvědčuje, že v osídlených místech se medvědice zdržuje jen nezbytně nutný čas. Ten potřebuje na přesun mezi horskými oblastmi. Zatím ji nebylo nutné plašit, jak bývá po ostatní dny zvykem v případě medvědů v Ružomberku, v okolí Očová na Podpoľanie či v tatranských obcích.

Čím se nejčastěji medvěd živí

Vědce také zajímá, čím se medvědice nejčastěji živí. „Za poslední tři měsíce jsme si mohli udělat celkem ucelený obraz o tom, jak a kde medvědice tráví čas. Preferuje staré smíšené lesy, ale také zarůstající holiny, což ukazuje hlavně v posledních měsících. Souvisí to s výběrem potravy, kterou aktuálně tvoří hlavně hmyz a dřevokazné mravence, které aktivně vyhrabává z trouchnivějících pařezů, „vysvětluje olomoucký koordinátor monitoringu velkých šelem Michal Bojda.

Doplňuje, že na zarůstajících holinách si zpestřuje jídelníček malinami a borůvkami. „Jako většina medvědů nepohrdne ani loveckými návnadami, které jsou jednoduše dostupným zdrojem potravy,“ přibližuje Bojda. Podle něj medvědice odpočívá zejména v hustých smrkových nebo bukových mladiny.

Jelikož jde teprve o mladé zvíře, očekává se, že prostor, ve kterém se bude medvědice pohybovat, se bude ještě rozšiřovat. Aktuálně tráví nejvíce času na slovenské straně Javorníků.

I když medvědice nezpůsobuje aktuální žádné škody odborníci radí, že je třeba předcházet možným konfliktům a nenechávat odpadky volně přístupné šelmě. Tam, kde to je možné, by si měli chovatelé chránit vlastní včelstva i hospodářská zvířata. Doporučují jim například elektrické ohradníky.

- Reklama -