4.6 C
Alba Iulia
Pátek, 3 dubna, 2020
  • Bydlení

Vybíráme pro vás

I na fotovoltaiku můžete získat dotaci

V posledních letech roste zájem o solární panely čili o takzvanou fotovoltaickou elektrárnu, kterou si umísíte na...

Workoholismem trpí řada Čechů. Ničí si tím však své zdraví

Neustálé vysedávání za počítačem, každý den strávený v práci, prakticky žádná pracovní doba a takřka žádný osobní...

Jak si vybrat ideální maso na steak?

Kdo by nemiloval steak! Dopřát si jednou za čas dokonale připravený steak v luxusní restauraci v Ostravě,...

Dříve nebo později přijde chvíle, kdy si potřebujeme koupit nový vysavač. Výkonného pomocníka do domácnosti, který se dokáže postarat o koberec, parkety, ale třeba i zvířecí chlupy nebo rozlitou tekutinu. Při výběru vysavače se každý řídí různými kritérii. Ať už hledáte vysavač do malého bytu nebo do rodinného domu, můžete si vybírat ze široké škály možností. Podle čeho byste se tedy měli řídit?

1. Typ podlahy

První věc, od které by se měl výběr odvíjet, je povrch, který chcete čistit. Pokud ve vašem bytě převládá koberec, budete vybírat vysavač s vyšším sacím výkonem, na dlaždičky si můžete dovolit i parní čištění, na parkety zase postačí nižší sací výkon. S kuchyňskou linkou nebo menšími povrchy si poradí i ruční vysavač.

2. Způsob čištění

Dalším parametrem výběru jsou funkce, které vysavač poskytuje. Stačí vám nižší sací výkon, nebo potřebujete důkladné čištění koberců? Potřebujete parní nebo hloubkové čištění? Máte v domácnosti zvíře nebo alergika? Každému z vašich požadavků vyhoví různé typy vysavačů.

Víceúčelový vysavač Thomas Aqua Pet & Family

3. Typ vysavače

Pokud se poohlížíte po vysavači, který v sobě kombinuje více funkcí, nejvhodnější volba je multifunkční vysavač. Umožňuje vysávání suchých nečistot i tekutin, hloubkové čištění koberců, parní čištění a množství nástavců.

Pro malé plochy jsou vhodnější tyčové vysavače, ty ovšem kromě snadné manipulace disponují typicky nižším výkonem. Pokud upřednostňujete snadné zacházení a skladnost, vyplatí se poohlédnout po modelu s vyšším výkonem. Tyčové vysavače se hodí hlavně do panelákových bytů.

Pro méně členité a větší prostory s hladkým povrchem se hodí robotické vysavače. Zcela bez námahy uklidí za vás a lepší modely se vypořádají i s kobercem s nízkým vlasem, nevýhodou je ale vyšší cena.

Robotický vysavač iRobot Roomba 676

Parní vysavač si zase poradí i s dlaždičkami a zažranou špínou, ruční vysavače se hodí pro úklid malých ploch jako je třeba stůl nebo kuchyňská linka. Pokud máte doma alergika, dobrou volbou jsou vysavače s vodním filtrem, které zachytávají nečistoty ze vzduchu.

Nejoblíbenější a nejčastější volbou ale zůstávají klasické sáčkové vysavače s vysokým sacím výkonem.

4. Objem

Objem nádoby vysavače musí odpovídat velikosti plochy, kterou plánujete vysávat. Například pro malý byt s plochou do 50 m2 je dostatečný objem nádoby 2 l, nad 150 m2 už jsou potřeba aspoň 4 l. Objem nádoby nebo sáčku je nutné řešit u sáčkových vysavačů, bezsáčkové jsou vybaveny menší prachovou nádobou, která se dá podle potřeby vysypávat.

Bezsáčkový vysavač Rowenta Cyclonic Animal Care 4A RO6984EA

5. Energetická třída

Stejně jako ostatní elektrospotřebiče jsou i vysavače opatřeny energetickým štítkem. Značení A – G udává energetickou třídu, roční spotřebu, kvalitu filtrace a účinnost vysávání, přičemž A je nejlepší a G nejhorší.

Kromě uvedených pěti tipů samozřejmě hrají roli ještě další faktory, jako třeba už uvedená hlučnost, ale třeba i skladnost, hmotnost a osobní očekávání. Velmi častým kritériem výběru vysavače je také cena, ale neměla by být kritériem jediným.

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

I na fotovoltaiku můžete získat dotaci

V posledních letech roste zájem o solární panely čili o takzvanou fotovoltaickou elektrárnu, kterou si umísíte na...
- Advertisement -

Workoholismem trpí řada Čechů. Ničí si tím však své zdraví

Neustálé vysedávání za počítačem, každý den strávený v práci, prakticky žádná pracovní doba a takřka žádný osobní život. I tak lze specifikovat...

Jak si vybrat ideální maso na steak?

Kdo by nemiloval steak! Dopřát si jednou za čas dokonale připravený steak v luxusní restauraci v Ostravě, to je gurmánský zážitek, který...

Typy fóliovníkov. Pestujte zeleninu skúsene

Patríte k záhradkárom? Potom iste viete, že sezóna zahradničení už začala. Záhrada sa začína prebúdzať zo svojho spánku, záhony sa začínajú pripravovať...

Česko je na tom bídně. Nejrychlejší internet má Jižní Korea

V dnešní době je připojení k internetu nezbytné. Poskytovatelé internetu proto modernizují a zlepšují kvalitu připojení. Na zahraniční velmoci to ale nestačí.

More Articles Like This

- Komerční sdělení -