14 C
Alba Iulia
Čtvrtek, Listopad 14, 2019
  • Bydlení

Vybíráme pro vás

Máte doma nerezový dřez? Poradíme, jak ho vyčistit

Žádná kuchyně nesmí být bez kuchyňského dřezu. Dokážete si představit kuchyni bez dřezu a dřezové baterie? Dřezy...

Máte doma nerezový dřez? Poradíme, jak ho vyčistit

Žádná kuchyně nesmí být bez kuchyňského dřezu. Dokážete si představit kuchyni bez dřezu a dřezové baterie? Dřezy...

Sprchové dveře SanSwiss

Již máte vystavěnou a obloženou niku v koupelně a teď přemýšlíte jaké sprchové dveře do ní vybrat a...

Dříve nebo později přijde chvíle, kdy si potřebujeme koupit nový vysavač. Výkonného pomocníka do domácnosti, který se dokáže postarat o koberec, parkety, ale třeba i zvířecí chlupy nebo rozlitou tekutinu. Při výběru vysavače se každý řídí různými kritérii. Ať už hledáte vysavač do malého bytu nebo do rodinného domu, můžete si vybírat ze široké škály možností. Podle čeho byste se tedy měli řídit?

1. Typ podlahy

První věc, od které by se měl výběr odvíjet, je povrch, který chcete čistit. Pokud ve vašem bytě převládá koberec, budete vybírat vysavač s vyšším sacím výkonem, na dlaždičky si můžete dovolit i parní čištění, na parkety zase postačí nižší sací výkon. S kuchyňskou linkou nebo menšími povrchy si poradí i ruční vysavač.

2. Způsob čištění

Dalším parametrem výběru jsou funkce, které vysavač poskytuje. Stačí vám nižší sací výkon, nebo potřebujete důkladné čištění koberců? Potřebujete parní nebo hloubkové čištění? Máte v domácnosti zvíře nebo alergika? Každému z vašich požadavků vyhoví různé typy vysavačů.

Víceúčelový vysavač Thomas Aqua Pet & Family

3. Typ vysavače

Pokud se poohlížíte po vysavači, který v sobě kombinuje více funkcí, nejvhodnější volba je multifunkční vysavač. Umožňuje vysávání suchých nečistot i tekutin, hloubkové čištění koberců, parní čištění a množství nástavců.

Pro malé plochy jsou vhodnější tyčové vysavače, ty ovšem kromě snadné manipulace disponují typicky nižším výkonem. Pokud upřednostňujete snadné zacházení a skladnost, vyplatí se poohlédnout po modelu s vyšším výkonem. Tyčové vysavače se hodí hlavně do panelákových bytů.

Pro méně členité a větší prostory s hladkým povrchem se hodí robotické vysavače. Zcela bez námahy uklidí za vás a lepší modely se vypořádají i s kobercem s nízkým vlasem, nevýhodou je ale vyšší cena.

Robotický vysavač iRobot Roomba 676

Parní vysavač si zase poradí i s dlaždičkami a zažranou špínou, ruční vysavače se hodí pro úklid malých ploch jako je třeba stůl nebo kuchyňská linka. Pokud máte doma alergika, dobrou volbou jsou vysavače s vodním filtrem, které zachytávají nečistoty ze vzduchu.

Nejoblíbenější a nejčastější volbou ale zůstávají klasické sáčkové vysavače s vysokým sacím výkonem.

4. Objem

Objem nádoby vysavače musí odpovídat velikosti plochy, kterou plánujete vysávat. Například pro malý byt s plochou do 50 m2 je dostatečný objem nádoby 2 l, nad 150 m2 už jsou potřeba aspoň 4 l. Objem nádoby nebo sáčku je nutné řešit u sáčkových vysavačů, bezsáčkové jsou vybaveny menší prachovou nádobou, která se dá podle potřeby vysypávat.

Bezsáčkový vysavač Rowenta Cyclonic Animal Care 4A RO6984EA

5. Energetická třída

Stejně jako ostatní elektrospotřebiče jsou i vysavače opatřeny energetickým štítkem. Značení A – G udává energetickou třídu, roční spotřebu, kvalitu filtrace a účinnost vysávání, přičemž A je nejlepší a G nejhorší.

Kromě uvedených pěti tipů samozřejmě hrají roli ještě další faktory, jako třeba už uvedená hlučnost, ale třeba i skladnost, hmotnost a osobní očekávání. Velmi častým kritériem výběru vysavače je také cena, ale neměla by být kritériem jediným.

- Advertisement -
- Advertisement -

Redakce doporučuje

Máte doma nerezový dřez? Poradíme, jak ho vyčistit

Žádná kuchyně nesmí být bez kuchyňského dřezu. Dokážete si představit kuchyni bez dřezu a dřezové baterie? Dřezy...
- Advertisement -

Máte doma nerezový dřez? Poradíme, jak ho vyčistit

Žádná kuchyně nesmí být bez kuchyňského dřezu. Dokážete si představit kuchyni bez dřezu a dřezové baterie? Dřezy jsou stejně nepostradatelné jako nábytkové...

Sprchové dveře SanSwiss

Již máte vystavěnou a obloženou niku v koupelně a teď přemýšlíte jaké sprchové dveře do ní vybrat a následně nainstalovat? Ideální volbou jsou...

Chaty a chalupy čelí v zimě nájezdům zlodějů. Máte tu svou dobře pojištěnou?

Od začátku roku do konce letních prázdnin stihli zloději vykrást již 1134 chat, oproti loňsku se jedná o třetinu více případů. Nejvíce...

Umelosť vs prirodzenosť

Či si vyberieme v živote umelosť alebo prirodzenosť – tak o tom rozhodujeme väčšinou my sami. Aj keď sa nám táto...

More Articles Like This

- Komerční sdělení -