Hlavně postavit dům, který by ztrácel co nejméně energie. To je vždy úkol společnosti ORCAN GROUP s.r.o., která se zabývá stavbou nízkoenergetických domů na klíč. V posledních letech jsou právě nízkoenergetické domy naprostým hitem ve světě bydlení. Lidé zkrátka chtějí do budoucna utratit za elektřinu, vždyť dodavatelé elektrické energie neustále zvyšují své ceny. Pokud i vy nad nízkoenergetickým bydlením uvažujete, pojďme si říct, jak toho dosáhnete. Vaše první kroky vedou do zmíněné společnosti, která se o stavbu nízkoenergetického příbytku postará.
Najděte vhodné umístění domu
Pokud už víte, že chcete vlastnit nízkoenergetický dům, je třeba najít adekvátní pozemek. Nemůžete stavět nízkoenergetické bydlení všude. Ne každý pozemek je na stavbu nízkoenergetického domu ideální. Například nevhodný je severní zastíněný svah, kde by vám například solární panely byly naprosto k ničemu. Vhodnější je místo, kam neustále dopadá sluníčko.
Jaký bude mít dům tvar?
Nízkoenergetické bydlení by mělo mít co nejméně ploch. I proto většinou nízkoenergetické bydlení je čtvercového tvaru a většinou bez patra. Důvodem je to, že čím více ploch bude dům mít, tím víc práce bude se zateplováním. Více ploch totiž znamená více míst, kudy může unikat teplo. Ideální je tedy tvar, který bude zcela kompaktní a který bude mít ten nejmenší povrch.
Na materiálu záleží
Pakliže chcete bydlet v domě, který bude mít nulovou spotřebu energie, máte poměrně volné ruce ve výběru materiálu, z něhož chcete mít dům postaven. Můžete si nechat postavit dřevostavbu, která bude mít přizpůsobenou skladbu izolací, ale nemusíte se bát ani broušených cihel nebo pórobetonu, jenž bude obložen izolací.
Okna musí být perfektní
Okna jsou nedílnou součástí domu, bohužel je to také místo, kudy uniká teplo ven. Pokud se chcete nadměrnému úniku tepla vyvarovat, neměli byste na nich šetřit. Okna musí být v tomto případě naprosto perfektní nebo budou k ničemu a nízkoenergetický dům nebude tak nízkoenergetickým, jakým by mohl být.