Proč si pořídit multimetr a jaké typy jsou k dispozici

0
1483

Při vytváření vlastních řešení a domácích projektů, které zahrnují implementaci elektroniky, je potřeba zajistit správné parametry a odpovídající napětí i průtok proudu. Aby bylo možné stanovit, jaké jsou charakteristiky obvodu, je potřeba mít k dispozici vhodné vybavení včetně měřicích zařízení. K danému účelu se využívá běžně dostupné zařízení nazývané multimetr, které může kromě aplikace jako ampérmetr nebo voltmetr měřit také kmitočet nebo odpor s analogovým i digitálním výstupem. Multimetr tvoří standardní součást vybavení pro servisní pracovníky v oblasti elektrotechniky, ale také v dalších oborech.

Při vytváření vlastních řešení a domácích projektů, které zahrnují implementaci elektroniky, je potřeba zajistit správné parametry a odpovídající napětí i průtok proudu. Aby bylo možné stanovit, jaké jsou charakteristiky obvodu, je potřeba mít k dispozici vhodné vybavení včetně měřicích zařízení. K danému účelu se využívá běžně dostupné zařízení nazývané multimetr, které může kromě aplikace jako ampérmetr nebo voltmetr měřit také kmitočet nebo odpor s analogovým i digitálním výstupem. Multimetr tvoří standardní součást vybavení pro servisní pracovníky v oblasti elektrotechniky, ale také v dalších oborech.

K čemu slouží multimetr

Multimetr je základní měřicí zařízení, které se aplikuje na elektronických součástkách, obvodech a spotřebičích. Jeho prostřednictvím jsou standardně měřeny tři základní veličiny – elektrický proud, napětí a odpor. Multimetry se mezi sebou liší v několika ohledech, a to:

  • typem výstupu
  • konstrukčním řešením
  • měřicími parametry

Základní členění multimetrů vychází z jejich konstrukčního uspořádání a způsobu, jakým je zobrazována měřená veličina. V tomto ohledu jsou rozeznávány multimetry přenosné a stacionární a multimetry s analogovým a digitálním výstupem. Multimetry s analogovým výstupem mají rozhraní tvořeno stupnicí, u níž lze příslušným způsobem přepínat veličiny a rozsah. Analogové multimetry jsou postupně globálně nahrazovány multimetry s digitálním výstupem, který převádí měřené veličiny přímo do číselného výstupu v nastavené přesnosti.

Rozdíl mezi přenosným a stacionárním multimetrem

Vyjma konstrukčního řešení představuje hlavní rozdíl mezi přenosným a stacionárním multimetrem především přesnost měření. Zatímco stacionární typy jsou kompaktní a velmi lehké a jsou určeny především k méně přesnému anebo orientačnímu měření v terénu. V Používají je zejména servisní pracovníci v elektrotechnice pro přeměřování obvodů a diagnostiku poruch. Velmi dobře však postačí také pro potřeby domácího kutilství. Stacionární multimetry se vyznačují mnohem vyšší přesností a robustnější konstrukcí. Slouží k měření odchylek v senzitivních elektrických systémech a jsou užívány ke kontinuálnímu měření veličin a zpravidla bývají napájeny ze sítě.

Charakteristika přenosných multimetrů

Moderní přenosné multimetry mají široké uplatnění a velmi propracované řešení zapojení umožňující implementaci řady sekundárních měřených veličin, které doplňují základní trojici elektrický proud, napětí a odpor. Set multimetru je tvořen elektronikou v izolovaném obalu se zdířkami (konektory) pro zapojení kabeláže. Multimetry se používají především k okamžitému změření veličin, které slouží k diagnostice při navrhování nebo opravě elektrických zařízení, vedle základních veličin a kmitočtu lze multimetr použít například také k měření teploty, indukce nebo vodivosti.

- Reklama -